תושבי שכונת רובע יזרעאל בעפולה: ''אי אפשר לנשום'' - היום בעמק חדשות -
יום שלישי, 20 באפריל 2021
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   דעות   צרכנות    רכילות
תושבי שכונת רובע יזרעאל בעפולה: "אי אפשר לנשום"
מאת: שלומי אלבז 
יום חמישי, 28 בדצמבר 2017, 10:00

תושבי שכונת רובע יזרעאל ותושבי שכונת ההרחבה במרחביה מתלוננים על ריחות לא נעימים המגיעים לטענתם מהמפעל הסמוך 'שיבולת דגן'. המשרד להגנת הסביבה: "התכנית למניעת ריחות שהגיש המפעל לאחרונה נמצאה לא מספקת, ועם קבלת התכנית המלאה והמתוקנת, ייבחן המשרד נקיטה בצעדים נוספים"
בשבועות האחרונים מלינים שוב תושבי שכונת רובע יזרעאל ותושבי שכונת ההרחבה במרחביה, על ריחות רעים שפוקדים את איזור מגוריהם. מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה מזה כשנתיים, ומקורה לטענתם במפעל 'שיבולת דגן' הנמצא בקיבוץ מרחביה וסמוך מאוד לשכונת רובע יזרעאל.

התושבים שסובלים מהמטרד הסביבתי פנו לא אחת לגורמים הרשמיים ביניהם עיריית עפולה, מועצה אזורית עמק יזרעאל, ולמשרד להגנת הסביבה על מנת שיינתן פיתרון , אך לטענתם עד כה לא ניתן כזה ומטרדי הריח הולכים ומתחזקים. תושבים רבים מעידים כי הם נאלצים לסגור את חלונות ביתם כדי שהריחות הרעים לא יחדרו פנימה: "שנתיים שאנו סובלים מהמטרד הזה. ריחות נוראיים שמציפים את כל השכונה. אנו סוגרים את החלונות בבית ומדליקים מזגן אחרת אנו יכולים להקיא. יש סוג של ייאוש מהמצב", כך סיפר ל'עפולהנט', אורן כהן תושב שכונת רובע יזרעאל והוסיף: "כשהגענו לשכונה לפני מספר שנים, התגאו לא מעט באיכות החיים שיש כאן, מה שקורה עם הריחות בשנתיים הללו פוגע לנו אנושות באיכות חיינו".
תושבי שכונת רובע יזרעאל בעפולה:
רובע יזרעאל בעפולה. תושבים מתלוננים על ריח רע צילום: שלומי אלבז
מנכ"ל שיבולת דגן, עדי כהן מסר בתגובה: "חברת ע.כ.שיבולת דגן הוקמה לפני 33 שנה ומאז ועד היום מחזרנו למעלה מ-ארבע וחצי מיליון טון. אנו ממחזרים מוצרים אורגניים בלבד, ללא שימוש במוצרים כימיים או פלסטיק למיניו. חברתנו פועלת בכפוף לחוקי מדינת ישראל ואף הוגדרנו ע"י משרד מבקר המדינה כמפעל חיוני. מידי תקופה אנו עורכים סקר ריח מקיף ובכל הבדיקות נמצא כי אנו עומדים בתקן הריח המקובל כל המוצרים שאנו ממחזרים ניצלים מגורל השמדה, הטמנה וזיהום קרקע בלתי הפיך וממוחזרים! לאחר המחזור מוצרים אלה משמשים כמזון איכותי לבהמות. עוד הוסיף כהן: "משפחתי הגיעה לעמק יזרעאל לפני 120 שנה. העמק שלנו טובל בניחוחות של טבע ופריחה וחקלאות. החקלאות בעמק הינה מובילה וחדשנית אבל לפעמים הגידולים החקלאיים וחיות המשק יוצרים ריחות פחות נעימים. בזמן שמפזרים קומפוסט בשדות יש מפגע ריח . בזמן שמנקים חצרות של רפתות,יש מפגע ריח, בזמן שקוצרים תחמיץ לפרות, יש מפגע ריח. בזמן ששורפים גזם עץ יש מפגע ריח ועוד. לגור בסביבה חקלאית זו איכות חיים ולפעמים נאלצים להתמודד עם ריחות אחרים באוויר. כל פעם שתושב מתלונן על מפגע ריח כלשהו בסביבתנו, אנו מקבלים על כך דיווח ופקח מטעם המועצה או מטעם המשרד להגנת הסביבה מגיע לביקורת. מעולם לא הוכח כי אנו גורמים למפגע הריח. אנו מצרים על ניסיונות חוזרים ונשנים שלמספר מועט של תושבים קבועים הגורמים נזק תדמיתי לחברתנו ומונעים מאתנו להתרכז בדבר החשוב באמת –הנצלת מזון ושמירה על איכות חייהם של תושבי ישראל. אני מזמין באופן אישי כל תושב ותושב לתאם ולבוא לבקר בפעלנו. לראות תעשייה ירוקה ייחודית וחדשנית שאין כמותה בארץ ובעולם כולו".


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה מבצע פיקוח שוטף על מפעל "שיבולת דגן" ונציגיו נמצאים בקשר שוטף מול תושבי האזור. כלל תלונות התושבים נבדקות והמקורות מאותרים ומטופלים, והמשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להמשיך לדווח על מפגעים בזמן אמת, על מנת שיוכל לאתר ולטפל בהם באופן מיידי במוקד שמספרו *6911. בעקבות הליך אכיפה של המשרד מול המפעל הותקנו בשנת 2016 מתקני טיפול לצמצום ומניעת מפגעי ריח שהובילו להסרת מקורות הריח. לאחר שהתחדשו התלונות על מטרדי ריח עקב תקלות במפעל, לבעל המפעל נערך שימוע, ובין היתר חודד הנוהל לטיפול בתקלות, הוחמרו תנאי רישיון העסק והמפעל נדרש לנקוט בפעולות נוספות. התכנית למניעת ריחות שהגיש המפעל לאחרונה נמצאה לא מספקת, ועם קבלת התכנית המלאה והמתוקנת, ייבחן המשרד נקיטה בצעדים נוספים".
מהמועצה האזורית עמק יזרעאל נמסר בתגובה: "המועצה האזורית מכירה היטב את תלונות התושבים ופועלת מול המשרד להגנת הסביבה בנושא. המשרד להגנת הסביבה, שאמון על הכללים למתן רישיון עסק, החמיר לאחרונה בעקבות התלונות את התנאים לחידוש הרישיון, וכך בתחילת 2018, במידה ולא תיפתר בעיית הריח, הרישיון לא יחודש על ידי המשרד להגנת הסביבה וכן על ידי המועצה".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "יודגש כי הריחות הרעים מגיעים ממפעל שיבולת, הנמצא במרחביה בשטח המוניציפאלי של מ.א. יזרעאל, ולעיריית עפולה אין כל סמכויות אכיפה כנגד המפעל. עוד יצוין, כי כל סמכויות האכיפה נמצאות בידי המשרד לאיכות הסביבה אשר בידיו כל היכולת לאכוף את החוק על המפעל. בנוסף, עיריית עפולה עושה את מירב המאמצים, הכוללים עשרות פניות גם למ.א.יזרעאל ולמשרד לאיכות הסביבה, בדרישה ללא פשרות לחסל את מטרד הריחות הרעים העולים מהמפעל. כמו כן, במידה ויחליטו תושבי השכונה להתאגד ולהגיש תביעה ייצוגית כנגד המפעל תשמח העירייה לשתף פעולה ולספק את כל החומר המצוי בידה".
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
בקרוב על כביש 71!! יסלל מחדש הקטע מצומת יששכר לבית שאן
   
תלמידי י"ב ומתנדבים הגיעו לבתי המשפחות השכולות
   
הוכשרו מתנדבים שיעניקו שירות לאנשים עם מוגבלויות
   
עפולה: חוגגים עצמאות בכל העיר ועם כל המשפחה
   
כללית מחוז צפון: החל מבצע חיסוני המרותקים בביתם
   
עפולה: 'מיזם הזיכרון' לזכר חללי צה"ל חזר אחרי שנת הקורונה
   
עפולה מתייחדת עם בניה ובנותיה חללי הטרור ופעולות האיבה
   
מדליק משואה מהמרכז הרפואי העמק מקבוצת הכללית
   
מגדל העמק נפרדת
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של היום בעמק
מסיבת פורים מטורפת לצעירים    מסיבת פורים מטורפת לצעירים
שלום כתה א׳    שלום כתה א׳
כל אחת והשביס שלה    כל אחת והשביס שלה
מועדון חדש לקהילת החירשים בעפולה    מועדון חדש לקהילת החירשים בעפולה
חנוכה של עששיות בראש הנקרה
מחפשים חוויה לחופשת החנוכה עם הילדים. בואו לאויר הפתוח ...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...

בעריכת: מירב טור
התאמת בגדים לפי מבנה גוף האישה התאמת בגדים לפי מבנה גוף האישה
על-מנת להתאים מלתחת בגדים מחמיאים לגופך, ראשית עליך להכ...

התאמת בגדים לפי גוון עור התאמת בגדים לפי גוון עור
כמה פעמים יצא ששמת על עצמך בגד ושאלת "האם הבגד הזה מתאי...

הצבעים השולטים באופנת סתיו-חורף 2016 הצבעים השולטים באופנת סתיו-חורף 2016
בקרוב מחליפים לשעון חורף וזה הסימן לדבר על הלבשת חורף...


© כל הזכויות שמורות להיום בעמק 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |