עפולהנט בריאות - בצפון רוקחים לכם בריאות
בצפון רוקחים לכם בריאות

מאת: דני ברנר
יום רביעי, 10 בנובמבר 2021, 22:47
לרגל יום הרוקח המצוין בישראל ב11.11, מנהלת הרוקחות המחוזית של כללית מחוז צפון, ציפי ביטון, מספרת לכם 6 דברים שלא ידעתם על המקצוע ורוקח מצטיין אחד שמספר על אהבתו למקצוע ועל הקשר שלו לגמילה מעישון.

ציפי ביטון מנהלת רוקחות מחוזית כללית צפון (צילום: דוברות כללית מחוז צפון)

"במשך שנים רבות מתחולל תהליך מתמשך של שינוי אסטרטגי במקצוע הרוקחות הקהילתית, עיקרו של השינוי, הוא מעבר מהתמקדות במוצר (בתרופה), להתמקדות במטופל והוא נבע משינויים שחלו בסביבה המקצועית, בסביבה הרפואית, בסביבה הטכנולוגית ובסביבה המשפטית". מספרת ציפי ביטון מנהלת הרוקחות המחוזית. ציפי בוגרת לימודי רוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים ולימודי תואר שני במנהלת עסקים בהתמחות בביומד. ציפי גדלה בעיר נתניה וכיום מתגוררת עם משפחתה בצפת. התחילה את דרכה בבי"ח מאיר בכפר סבא ובהמשך עם המעבר המשפחתי לצפת מונתה לנהל את בית המרקחת בשכונת כנען בצפת, לאחר מכן עברה לניהול מרחבי של אזור עפולה והעמקים ולפני כשנתיים התמנתה לרוקחת המחוזית.

לכבוד יום הרוקח שאלנו את ציפי מה אנחנו לא יודעים על מקצוע הרוקחות?
1. הרוקחות הוא מקצוע עם מסורת רבת שנים, החל מהעת העתיקה. במסורת היהודית, הוא מוזכר בתורה בספר שמות. חרטומי מצרים העתיקה שביצעו חניטות, היו מן הסתם רוקחים.

2. לימודי הרוקחות נמשכים כ-4 שנים והם כוללים לימודי מתמטיקה, כימיה וביולוגיה ברמה גבוהה, בסיומם ישנה חצי שנת התנסות מעשית (סטאז')
3. בארץ ניתן ללמוד רוקחות ב2 אוניברסיטאות בלבד! אוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בן גוריון בב"ש.
עקב מיעוט מקומות הלימוד רבים מהרוקחים העובדים בארץ למדו באוניברסיטאות בחו"ל.
4. פרט לרוקחים אותם אתם פוגשים בבתי המרקחת בקהילה ובבתי החולים, ניתן לפגוש בהם גם בחברות התרופות ובמחקר אקדמי והם חלק ממקבלי ההחלטות בקביעת טיפול תרופתי בארץ.
5. הרוקחים נדרשים לזיכרון לא פחות ממעולה וכושר ריכוז גבוה, בבית מרקחת ממוצע יש כ1000 תרופות שונות!
ומתן תרופה נכונה, במינון הנכון, בשילוב הנכון עם הדרכה מותאמת, הם לעיתים שאלה של חיים ומוות.
6. הידע הנרחב שרכשו הרוקחים מאפשר להם להיות יועצי הטיפול התרופתי של המטופל ושל הצוות הרפואי.

"בשנה האחרונה כדי להרחיב ולהנגיש את השרות למטופלים, הרחבנו את מגוון השרותים הניתנים למטופלים ע"י בית המרקחת. ניתן להזמין תור מתוכנן לבית המרקחת באפליקציה של הכללית. ברוב בתי המרקחת ניתן להזמין את תרופות המרשם ו/או פריטים ללא מרשם ולאסוף אותם מהסניף או לקבל אותם עד הבית. ניתן לקבוע פגישת ייעוץ תרופתי אישי עם רוקח באופן פרונטלי או טלפוני- לקראת פגישה זו יעיין הרוקח בתיק הרפואי שלכם ובטיפול התרופתי אותו אתם נוטלים ויסכם עבורכם את המלצותיו.

אנו ממליצים לכל מטופל להתייעץ עם רוקח לגבי הטיפול התרופתי אותו הוא נוטל ובעת קבלת תרופה חדשה . צוותי בית המרקחת של מחוז הצפון מהווים חוליה חיונית בשמירה על בריאות מטופלי המחוז ושנה אחר שנה מקבלים את הציון הגבוה ביותר בכללית בסקר שביעות רצון לקוחות" סיכמה ציפי.

עאטף שחאדה
צילום: דוברות כללית מחוז הצפון
דוגמא מצוינת לרוקחות אישית ומקצועית המובילה לתוצאות ולשביעות רצון מטופלים גבוהה, היא בחירתו של עאטף שחאדה, מנהל בית מרקחת במרפאת כללית ספאפרה לעובד מצטיין של ככלית מחוז צפון לשנת 2020. עאטף נבחר לאחד מ5 העובדים המצטיינים של כללית מחוז הצפון. הוא נולד וגדל בכפר עין מאהל הבן צעיר לאחר 9 אחים ואחיות. מגיל צעיר התעניין בכימיה ובתרופות ולצד אהבתו לאנשים והרצון לעזור לזולת חלם להיות רוקח. את לימודי הרוקחות הוא סיים באיטליה ולאחר שעבר את מבחן לשכת הרישוי בארץ החל לעבוד בכללית בעיר טבריה. משם עבר לעבוד בבימ"ר מרפאת המעיין וכיום מנהל את בית המרקחת במרפאת נצרת ספאפרה. את עאטף תוכלו לפגוש בבית המרקחת במרפאה בה עובד אך לא רק, ב10 שנים האחרונות, עאטף, בנוסף לתפקידו, מנחה סדנאות לגמילה מעישון, סדנאות סוכרת וסדנאות שימוש מושכל בתרופות.

"אני מאוד אוהב את המקצוע ומאמין ביכולת של הרוקח לסייע לקידום הטיפול הרפואי במטופל. בבית המרקחת במרפאה אני והצוות שלי שמים דגש על הסברים מובנים וברורים למטופל ומתן ייעוץ המותאם לו. כעובד אני מאמין שאני יכול להשפיע על בריאות המטופלים בתחומים נוספים ובשל כך הצטרפתי לצוות המנחים של הכללית בתחום גמילה מעישון וסוכרת. ביוני 2010 התחלתי להנחות קבוצות גמילה מעישון ומאז ועד היום הנחתי מעל 200 סדנאות עם כ 1500 נגמלים מעישון. בשנים האחרונות אני לוקח חלק גם בסדנאות סוכרת במרפאות ומאז אני מעביר הרצאות בנושא שימוש מושכל בתרופות בכלל ובתרופות סוכרת בפרט", סיפר עאטף שחאדה.
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
הרופא המסור של המדינה הרופא המסור של המדינה
19/5/2022 דני ברנר
האחות מלכה טל יקירת המושבה יבנאל האחות מלכה טל יקירת המושבה יבנאל
14/5/2022 דני ברנר
תקופת הפריחה תקופת הפריחה
12/4/2022 דני ברנר
חוגגים עם ידידים חוגגים עם ידידים
12/4/2022 דני ברנר
מחוז צפון של כללית זכה למחוז המצטיין מבין 8 מחוזות הכללית לשנת 2021 מחוז צפון של כללית זכה למחוז המצטיין מבין 8 מחוזות הכללית לשנת 2021
5/4/2022 דני ברנר
שירות חדש במרפאת נשים מרכז רפואי כללית נוף הגליל דרומית שירות חדש במרפאת נשים מרכז רפואי כללית נוף הגליל דרומית
31/3/2022 דני ברנר
כללית עומר עפולה: דיגיטליים בכל גיל כללית עומר עפולה: דיגיטליים בכל גיל
31/3/2022 קרן כהן
 פותחים את הלב פותחים את הלב
31/3/2022 דני ברנר
מומחי הגסטרו של כללית מחוז צפון על המודעות לסרטן המעי הגס מומחי הגסטרו של כללית מחוז צפון על המודעות לסרטן המעי הגס
22/3/2022 דני ברנר
המערך הנוירוכירורגי של בילינסון מגיע לכללית מחוז צפון המערך הנוירוכירורגי של בילינסון מגיע לכללית מחוז צפון
22/3/2022 דני ברנר
רכילות
המלצת השבוע
חנוכה של עששיות בראש הנקרה
מחפשים חוויה לחופשת החנוכה עם הילדים. בואו לאויר הפתוח ...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...


כל הכתבות הקודמות