עפולהנט חדשות - ממשבר להזדמנות: במגדל העמק מסכמים שנה של עשייה למען הוותיקים בצל הקורונה
ממשבר להזדמנות: במגדל העמק מסכמים שנה של עשייה למען הוותיקים בצל הקורונה

מאת: דני ברנר 
יום שלישי, 18 בינואר 2022, 17:06
ראש העיר אלי ברדה כיבד בנוכחותו את נכבדי העיר הוותיקים שהשתתפו בעשרות תוכניות, פרויקטים ומיזמים במרחב הציבורי והפרטי שנערכו בשנה מאתגרת והתמודדות עם נגיף ה"קורונה"

ראש העיר אלי ברדה בטקס (צילום: דוברות העירייה)

בימים אלו של שגרת "קורונה" בהם האזרחים הוותיקים חווים קושי בשל הריחוק החברתי ותחושת הבדידות שהפכה לכל כך מוכרת, במגדל העמק יצרו מענה ופעלו ללא הפסקה לטובת התושבים הוותיקים בעיר. בעיר ישנם למעלה מ-4,000 אזרחים ותיקים, רובם עצמאיים. עבור אזרחים ותיקים עצמאיים רבים הציבה המגפה אתגר חדש. קבוצה זו, שעד לפרוץ המגפה התאפיינה בפעילות ובמעורבות רבה במעגלים המקיפים אותה, מצאה עצמה רחוקה ואף מנותקת ממעגלים אלו כתוצאה מהנחיות הריחוק החברתי.

ברשות, באמצעות המדור לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים המשמש כמערך עירוני לטיפול בוותיקים, שמו את התושבים הוותיקים במרכז הבמה. פותחו שירותים חדשניים וחסרי תקדים בהיקפים עצומים, תוך שמירה על הבריאות של הוותיקים, ובמטרה להקטין את התופעה המסוכנת ביותר - הבדידות.

ברכה בן סדון, מנהלת המדור לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים סיכמה שנה של פעילות ענפה בתחום הוותיקים: "במהלך השנה האחרונה אלפי ותיקים השתתפו בעשרות מיזמים, פרויקטים ותוכניות ייחודיות שהתקיימו בעיר עבור הוותיקים: טיולים, הרצאות, חגיגות חגים ושירה בציבור, "נעים בשלישי" - חוגי ספורט לאורך כל השבוע במרחבים הציבוריים, פעילויות כיף בבריכה, "סבאבא ברשת" - קהילה דיגיטלית לוותיקים, הוקמה מועצת חכמים - פורום שילווה את המדור בתכנון שירותים לוותיקים, בימות הזהב - הנגשת מופעי תרבות לוותיקים, תוכניות הפגת בדידות, "המסע מהמדבר לעמק" - פרויקט תיעוד ייחודי וייעודי לנכבדי העדה האתיופית, אירועים ייחודיים לשורדי השואה, "סוכות הזהב" - הקמת סוכות לקשישים בודדים, "80 לגבורות" - אירוע הצדעה לבני 80 שהגיעו לגיל גבורות, "ותיקים יוצרים באהבה למען הקהילה" - מכירת פריטים שהוכנו ע"י הוותיקים לטובת רכישת משחקים לילדים עם צרכים מיוחדים, תוכניות קשר רב דורי, תוכניות אוריינות דיגיטלית, "בית בטוח", "חורף חם לוותיקים", תוכניות מיצוי זכויות, תוכניות הכנה לפרישה וניהול כלכלי, "מתחסנים עד הבית" ועוד. זאת בנוסף למועדוני הוותיקים הפועלים כל השנה, מרכז יום וקהילות תומכות המופעלות ע"י העמותה למען הקשיש ולמערך הסיוע הסוציאלי הפועל באגף לשירותים חברתיים ע"י צוות העובדים הסוציאליים של המדור, היחידה למניעת התעללות בזקנים והיחידה לבני משפחה מטפלים שהוקמה השנה".
בחודשים אוקטובר עד דצמבר מגדל העמק ציינה את חודש האזרח הוותיק בשפע פעילויות ואירועים במוקדים שונים בעיר השתתפות מאות אזרחים ותיקים. ה"קורונה" אפשרה לפתח, להעצים ולבסס את ה-ד.נ.א הייחודי של המדור לאזרחים ותיקים ושל קהל האזרחים הוותיקים במגדל העמק.

מומי בן סימון, מנהל האגף לשירותים חברתיים הוסיף: "אנו מלאי סיפוק וגאווה על שלל המיזמים והתוכניות שיצרנו בשנה זו. הייתה לנו הזכות לשרת את אוכלוסיות האזרחים הוותיקים ולהנגיש להם שירותים במרחב הציבורי והפרטי עד הגעה לביתם. זו גם הזדמנות לומר תודה לעירית מגדל העמק, לראש העיר ולסגנו על גבוי תמיכה ולווי ומעורבות אישית במפגשים עם אזרחים ותיקים ובקידום התוכניות המגוונות".

אלי בקסיס סגן ראש העיר הממונה על הרווחה סיכם: "בתקופה האחרונה נדרשנו להתמודדות אחרת עם מגפה שהתפרצה בכל העולם, במהלכה למדנו להפנות משאבים לאוכלוסייה המוכרת לנו אבל גם לאוכלוסיות שאינן מוכרות לנו. אנו נמשיך להיות עם התושבים הוותיקים לאורך כל הדרך ונעשה מאמץ להגיע לכל תושב הזקוק לתמיכה".
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
מנהל חדש מונה למרכז הרפואי העמק מנהל חדש מונה למרכז הרפואי העמק
29/6/2022 דני ברנר
מרכז רפואי העמק: שיחזור מוצלח של אצבע שנקטעה מרכז רפואי העמק: שיחזור מוצלח של אצבע שנקטעה
29/6/2022 מערכת היום בעמק
שביל של יהלום שביל של יהלום
29/6/2022 דני ברנר
נחנכה רשת סיבים אופטיים בעפולה במעמד שר התקשורת נחנכה רשת סיבים אופטיים בעפולה במעמד שר התקשורת
23/6/2022 דני ברנר
בכללית מחוז צפון הושק המכון להתפתחות הילד החדש בעפולה בכללית מחוז צפון הושק המכון להתפתחות הילד החדש בעפולה
23/6/2022 דני ברנר
יחידת 8200 תכשיר את תלמידי עפולה יחידת 8200 תכשיר את תלמידי עפולה
15/6/2022 דני ברנר
עפולה מצדיעה ל-3,784 המילואימניקים שלה עפולה מצדיעה ל-3,784 המילואימניקים שלה
15/6/2022 דני ברנר
חדש בעפולה: תכנית חדש בעפולה: תכנית "אפשריבריא"
7/6/2022 דני ברנר
שברו את השיא: שיא עירוני של 97% בזכאים לבגרות בקרית החינוך 'אורט אורן' בעפולה עילית שברו את השיא: שיא עירוני של 97% בזכאים לבגרות בקרית החינוך 'אורט אורן' בעפולה עילית
7/6/2022 דני ברנר
תנובה חוגגת עם החברה למתנסים עשור למיזם 'בתי לגדול טוב' תנובה חוגגת עם החברה למתנסים עשור למיזם 'בתי לגדול טוב'
1/6/2022 דני ברנר
רכילות
המלצת השבוע
חנוכה של עששיות בראש הנקרה
מחפשים חוויה לחופשת החנוכה עם הילדים. בואו לאויר הפתוח ...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...


כל הכתבות הקודמות