עפולהנט חדשות - המהפך של מעין
המהפך של מעין

מאת: דני ברנר 
יום שלישי, 24 במאי 2022, 21:15
איך הפך הילד מכפר רופין שחווה קשיים חברתיים ורצה לעזוב את בית הספר לאיש חינוך שחולם להיות מורה ומנהל במוסד חינוכי. "היום אני לא מצליח לדמיין את עצמי בעבודה שאין בה ילדים"

מעין כהן וארוסתו יעל יפה (צילום: אלבום פרטי)

כשמעין כהן היה ילד בקיבוץ כפר רופין בעמק המעיינות, הוא חווה קשיים חברתיים ואישיים משמעותיים. הוא לא הצליח להשתלב חברתית עם ילדים בני גילו, התקשה להתמודד עם בעיות רגשיות ולעיתים קרובות היה משתולל, מתפרק בבכי ואף נהיה אלים. המצוקה של מעין הייתה כל כך גדולה שהוא רצה לעזוב את בית הספר. בעקבות הקשיים שחווה, שולב מעין בתוכנית של עמותת "פותחים עתיד" כשעלה לכיתה ה'. במסגרת התוכנית, הוצמדה לו נאמנה, מנטורית רגשית וחברתית שליוותה אותו במשך 3 שנים בבית הספר ואחר הצהריים, כדי לתת לו את הכלים והבטחון לממש את הפוטנציאל שלו ולהצליח.

"המטרה של הנאמנה שלי סוזאנה הייתה לחבר אותי מבחינה חברתית לילדים אחרים באזור, בשכבה ובכיתה שלי וללמד אותי כיצד להשתלב בחברה. היו חסרים לי אז המון כלים והצד החברתי שלי היה לא מאוזן, מה שגרם לי לצאת מכליי לעיתים תכופות", מספר מעין.

הכניסה לתוכנית של פותחים עתיד הייתה בשביל מעין מתנה לחיים. הנאמנה אפשרה לו להבין שיש דברים בחיים שלו שניתן לשפר, היא סייעה לו להאמין מחדש שהוא לא פגום, שהוא אכן מסוגל ליצור קשרים חברתיים ולהתמודד עם הקשיים שלו. בעקבות הליווי הצמוד של הנאמנה, מעיין מצא את מקומו בלימודים ובחברה וסיים את בית הספר בהצלחה ועם בגרות מלאה ואף מורחבת (בערבית, ביולוגיה ותיאטרון).

באמצעות פותחים עתיד, שהינה חברת בת של הסוכנות היהודית, אף התנדב לשנת שירות בקהילה היהודית בקליבלנד ארצות הברית. מעין שיתף את הילדים והמדריכים בקהילה שהוא בוגר תוכנית פותחים עתיד וכמה קיבל והתחזק מליווי הנאמנה כילד. בשנת השירות העצים את הילדים שהדריך בכלים שקיבל בעצמו בפותחים עתיד. מעין המשיך לפרוח ובשרותו הצבאי הצליח להשתלב היטב והגיע לתפקיד מפקד ביחידת חילוץ והצלה של פיקוד העורף וסמ"ר מחלקה. לאחר שירותו הצבאי, עבד במשך שנה כמדריך נוער לילדים בקבוצות סיכון.
כיום, מעין בן 26, מתגורר בקיבוץ כפר רופין עם ארוסתו ועובד במערכת החינוך של הקיבוץ, כמדריך של כיתות א'- ג'. מעין מאמין בחינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ, אחרי שעות בית הספר. הוא חושב שעצם זה שילדים יורדים מהאוטובוס ומגיעים לבית הילדים למשך שעה-שעתיים ויש להם שלל פעילויות יצירה וגיבוש, קושר אותם לקיבוץ, לערכי הקיבוץ ומחבר אותם לקהילה. "היום אני לא מצליח לדמיין את עצמי בעבודה שאין בה ילדים. אני יכול לראות את עצמי כמורה, עובד במוסד חינוכי כזה או אחר ובהמשך גם בתפקיד ניהולי בתחום החינוך" אומר מעין.

'פותחים עתיד' הינה עמותה, הפועלת משנת 2006, ב-36 ישובים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל למען ילדים ומשפחות המצויים במצבי סיכון. פותחים עתיד פועלת להעניק לילדים ומשפחותיהם בטחון, כלים והזדמנות שווה לממש את הפוטנציאל האישי הטמון בהם תוך הנגשת השירותים החברתיים, עידוד מעורבות משפחתית ויצירת סביבה חינוכית תומכת.
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
עפולה: נבחר מבקר חדש לעירייה עפולה: נבחר מבקר חדש לעירייה
15/8/2022 דני ברנר
לראשונה: שכונת רובע יזרעאל חצתה את ה-10,000 תושבים לראשונה: שכונת רובע יזרעאל חצתה את ה-10,000 תושבים
15/8/2022 דני ברנר
מגדל העמק: הכנה לסטודנטים  לקראת האקדמיה מגדל העמק: הכנה לסטודנטים לקראת האקדמיה
10/8/2022 דני ברנר
ראש העיר אבי אלקבץ פנה למנכ ראש העיר אבי אלקבץ פנה למנכ"ל הדואר בנושא פתיחת סניף הדואר בעפולה עילית
9/8/2022 דני ברנר
עיריית עפולה מקימה מתחם ענק לחינוך מיוחד שיכלול שני בתי ספר וארבעה גני ילדים עיריית עפולה מקימה מתחם ענק לחינוך מיוחד שיכלול שני בתי ספר וארבעה גני ילדים
9/8/2022 דני ברנר
ילדי עפולה חכמים בשמש ילדי עפולה חכמים בשמש
2/8/2022 דני ברנר
עפולה: אירועי הקיץ נכנסים לישורת האחרונה עפולה: אירועי הקיץ נכנסים לישורת האחרונה
2/8/2022 קרן כהן
נחתמה ברית ערים תאומות בין עפולה לעיר טלאבי מגיאורגיה נחתמה ברית ערים תאומות בין עפולה לעיר טלאבי מגיאורגיה
2/8/2022 דני ברנר
מהפכת השירות בתחבורה הציבורית יוצאת לדרך גם בעפולה מהפכת השירות בתחבורה הציבורית יוצאת לדרך גם בעפולה
26/7/2022 דני ברנר
אלירן שילון רהב ממועדון השחמט בעפולה ממשיך לקטוף תארים בינלאומיים אלירן שילון רהב ממועדון השחמט בעפולה ממשיך לקטוף תארים בינלאומיים
26/7/2022 דני ברנר
רכילות
המלצת השבוע
חנוכה של עששיות בראש הנקרה
מחפשים חוויה לחופשת החנוכה עם הילדים. בואו לאויר הפתוח ...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...


כל הכתבות הקודמות