עפולהנט חדשות - ניקיטה משתלטת על החצרות
ניקיטה משתלטת על החצרות

מאת: דני ברנר 
יום חמישי, 10 בדצמבר 2020, 09:24
אירועי חודש הניקיון במגדל העמק הסתיימו בהצלחה עם סיום תחרות החצר הנקייה והמטופחת ועליית סרטוני האנימציה של ניקיטה, הצפרדע הפרזנטורית של תכנית "עיר נקייה ומקיימת"

סיכום חודש הנקיון במגדל העמק עם ראש העיר אלי ברדה (צילום: דוברות העירייה)

תכנית "עיר נקייה ומקיימת" הינה תכנית עירונית רב מערכתית שמטרתה לשנות את תרבות השמירה על הניקיון. התכנית מופעלת על ידי האגף לשירותים חברתיים - מדור קהילה, בשיתוף מינהל החינוך, אגף שפ"ע, אגף הפיקוח ואחרים, ובסיוע המשרד להגנת הסביבה, משרד הרווחה ועוד. השנה הרחיב המשרד להגנת הסביבה את תמיכתו בתכנית ובכך איפשר לראשונה לקיים את חודש הניקיון שנפתח בקמפיין פרסום נרחב במדיות החברתיות, בעיתונים ובשילוט ייעודי בקרייה החרדית אשר השיק את הפרזנטור החדש (נוסף על ניקיטה) - ינון, הילד ששומר על הניקיון. מדובר בקמפיין ארצי ש"שם על השולחן" את השאלה - "איך את/ה רוצה את הרחוב/הפארק שלך?" ומציג לצופה אלטרנטיבה של רחוב מלוכלך אל מול רחוב נקי, וקורא לכולנו לקחת אחריות על הלכלוך שלנו.

מיד לאחר מכן התקיימו מבצעי ניקיון עירוניים בהם השתתפו חניכי תנועת מחנות העולים (בית שוקו ומועדון הקובייה), פעילי ותיקים בסביבה, ילדי גן מנחם ומתנדבים ברחבי העיר, בסיוע אגף שפ"ע. מבצעים אלו לווו בהסברה ורתימת התושבים ואף כללו הרצאה בשידור חי בפייסבוק העירוני לחניכי תנועות הנוער, התלמידים וכלל תושבי העיר, בה סיפר בלהט מנכ"ל עמותת "נקי", תומר אשל, כיצד ניתן לשנות את פני המציאות ולא לראות בלכלוך במרחב הציבורי כגזירת גורל.

הדובדבן שבקצפת - במהלך החודש התקיימה תחרות החצר הנקייה והמטופחת, אליה נרשמו כ-20 בניינים שטיפחו וניקו את חצרות הבניין המשותף שלהם לרבות הרחוב הגובל עימם. פעילות אשר תרמה רבות לגיבוש השכנים, להעלאת תחושת האחריות והשייכות ולהפיכתם משכנים לקהילה. על מנת לאפשר שיוויון הזדמנויות גם לבניינים שרובם אוכלוסייה מבוגרת המתקשה לנקות בכוחות עצמם, צורפו אל בניינים אלה חניכים מתנועת מחנות העולים, שנרתמו בחפץ לב.

החודש נחתם בטקס הענקת הפרסים לבניינים הזוכים על ידי ראש העיר אלי ברדה, סגניו, אלי בקסיס וסרגיי אוקלנדר, מנכ"ל העירייה שלום זוזוט, עוזרת ראש העיר סיוון קיסלסי, מנהלת המרכז לפיתוח הון אנושי –צעירים ליאורה אדרי, דובר העירייה קובי פורטל וחברי ועדת השיפוט: יניב בן יוסף, מנהל אגף שפ"ע, אהובה ג'ובני חגי, מנהלת מדור קהילה, עוס"ק שרון קסיס, מנהלת תכנית עיר נקייה ומקיימת ומוטי כהן נציג התושבים. הבניינים הזוכים קיבלו את מירב הניקוד בכל הקריטריונים שנקבעו, ביניהם מידת שיתוף הפעולה בין הדיירים, מידת השינוי וכמובן רמת הניקיון והטיפוח. הבניינים הזוכים הם: הרב עובדיה יוסף 33, תשי"ג 11 והעצמאות 5+6, אשר זכו בסדנת גינון קהילתי לטיפוח ושמירה על גינתם, בשווי של 6,000 ש"ח, 4,000 ש"ח ו-2,000 ש"ח בהתאמה.
אם לא די בזאת, בימים אלו עלו לרשת סרטוני אנימציה בכיכובה של ניקיטה הצפרדע שבחביבות מלמדת את כולנו כיצד לשמור על הניקיון וכן סרטון ושילוט המתעדים את משתתפי התחרות ומבצעי הניקיון במטרה להוות מודל לחיקוי ולהעלות את המודעות של כולנו לחשיבות השמירה על הניקיון במרחב הציבורי.

שלום זוזוט, מנכ"ל העירייה, סיכם את אירועי החודש: "גם בתחום השמירה על הניקיון, מהווה מגדל העמק מודל לחיקוי בתכניות הייחודיות שלה ומפיצה את הבשורה. אנו מודים למשרד להגנת הסביבה על ששם השנה על המפה את נושא תרבות הניקיון וסייע לנו בהפקת חודש זה המוקדש כל כולו להעלאת המודעות לנושא בקרב התושבים. ניצני הפעילות שלנו, יחד עם קואליציית שותפים רחבה הכוללת את המשרד, את ארגוני הסביבה כמו עמותת נקי, החברה להגנת הטבע ואחרים, ויחד עם רשויות אחרות שנרתמות, מכים שורשים בקרב כל תושבי הארץ".

אלי ברדה ראש העיר סיכם: "ערך השמירה על הניקיון ואיכות הסביבה הוא ערך חשוב המאפשר סולידריות בין התושבים והשכנים כלפי הסביבה והטבע, ותורם לאיכות החיים של כולנו. אני גאה באגפי העירייה על שיתוף הפעולה בהעלאת המודעות לשמירה על הניקיון וגאה בתושבים שהשתתפו במבצעי הניקיון ובתחרות. שמירת הניקיון ואיכות הסביבה הוא "אחריות משותפת" של הרשות במרחב הציבורי ושל התושבים במרחב הפרטי. רק יחד נשמור על מגדל העמק שלנו נקייה ומקיימת".
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
מגדל העמק: הכנה לסטודנטים  לקראת האקדמיה מגדל העמק: הכנה לסטודנטים לקראת האקדמיה
10/8/2022 דני ברנר
ראש העיר אבי אלקבץ פנה למנכ ראש העיר אבי אלקבץ פנה למנכ"ל הדואר בנושא פתיחת סניף הדואר בעפולה עילית
9/8/2022 דני ברנר
עיריית עפולה מקימה מתחם ענק לחינוך מיוחד שיכלול שני בתי ספר וארבעה גני ילדים עיריית עפולה מקימה מתחם ענק לחינוך מיוחד שיכלול שני בתי ספר וארבעה גני ילדים
9/8/2022 דני ברנר
ראשי הרשויות בסיור במרכז הרפואי העמק ראשי הרשויות בסיור במרכז הרפואי העמק
5/8/2022 דני ברנר
ילדי עפולה חכמים בשמש ילדי עפולה חכמים בשמש
2/8/2022 דני ברנר
נחתמה ברית ערים תאומות בין עפולה לעיר טלאבי מגיאורגיה נחתמה ברית ערים תאומות בין עפולה לעיר טלאבי מגיאורגיה
2/8/2022 דני ברנר
מהפכת השירות בתחבורה הציבורית יוצאת לדרך גם בעפולה מהפכת השירות בתחבורה הציבורית יוצאת לדרך גם בעפולה
26/7/2022 דני ברנר
אלירן שילון רהב ממועדון השחמט בעפולה ממשיך לקטוף תארים בינלאומיים אלירן שילון רהב ממועדון השחמט בעפולה ממשיך לקטוף תארים בינלאומיים
26/7/2022 דני ברנר
עפולה: מבצעי אכיפה מוגברים נגד רוכבי דו-גלגלי עפולה: מבצעי אכיפה מוגברים נגד רוכבי דו-גלגלי
19/7/2022 דני ברנר
לטובת תושבי העיר: שיתוף פעולה בין הביטוח הלאומי לעיריית עפולה לטובת תושבי העיר: שיתוף פעולה בין הביטוח הלאומי לעיריית עפולה
13/7/2022 דני ברנר
רכילות
המלצת השבוע
חנוכה של עששיות בראש הנקרה
מחפשים חוויה לחופשת החנוכה עם הילדים. בואו לאויר הפתוח ...

מאסיה באהבה
מחפשים מסעדה בסגנון אסייתי? אוהבים סושי ומנות מוקפצות ע...

מסעדת מרינדו ביקנעם עילית - כל ביס חוויה
לא קל היום למצוא מסעדת בשרים, שתספק לכם הנאה מושלמת ממנ...


כל הכתבות הקודמות